מרפק גולף / טניס

מרפק גולף / טניס

מרפק גולף / טניס

למרות שמם המבלבל, רוב המטופלים שאכן סובלים מתופעת מרפק גולף או מרפק טניס אינם שחקני גולף או טניס. ההגדרה המקורית של אבחנה זו היא ניוון של הסיבים של גידי השרירים הפושטים של שורש כף היד (tennis elbow) או המכופפים (golfer's elbow). זוהי איננה דלקת למרות שכך הייתה הסברה בעבר.

יחד עם זאת, למרות שהאבחנה הארטופדית היא tennis elbow  (מרפק טניס) או (מרפק גולף)golfer's elbow , לא בהכרח מדובר בניוון ממשי של סיבי הגיד אלא מושג כללי שמגדיר כאבים באזור זה בעת מאמץ. ברוב המקרים, בדיקת אולטראסאונד או בדיקות הדמיה אחרות כלל לא מגלות ממצאים פתולוגים באזור זה מה שמאושש את דבריי.

הכאבים באזור זה נגרמים ברוב המקרים ממקור עצבי מכיוון הצוואר שמושפע משמעותית ממנח הצוואר, הגב העליון, חולשת שרירי השכמה שמייצבים את הגב העליון, מתיחות ברקמות חיבור ועוד. כאבים אלו עלולים להיות לא רק ממוקדים אלא גם להתבטא ככאבים בפרק כף היד קיימים מקרים שאכן מדובר בבעיה מקומית בסיבי הגיד אך באופן יחסי הם אינם נפוצים. לצערי, הרבה מטופלים עוברים באזור זה זריקות סטרואידים אנטי דלקתיים כטיפול ראשוני. מחקרים הוכיחו שזריקה באזור זה כטיפול יכולה להקל אמנם על הסימפטומים לזמן מה אך הם יחזרו בעצמה חזקה יותר ובאמת יגרמו לניוון מקומי ופגיעה ברקמות הגיד.

הטיפול מתמקד באבחנה כלל מערכתית של הפעלת הגפה העליונה, הקשר לצוואר ולגב העליון, יציבה, טיפולים מנואליים לגב העליון, צוואר, כתף, מרפק ושורש כף היד, עיסויי רקמה רכה, חבישות ותרגילי חיזוק ויציבה.