התוכן העיקרי

הודעת התראה

שיקום לאחר ניתוח מניסקוס / menisectomy

המניסקוס הוא רקמה סחוסית מוקשה שנמצאת בתוך הברך בין עצם השוק לעצם הירך. מאחר וזוהי רקמה עם מעט מאוד אספקת דם, קרע במניסקוס וטראומות אחרות באזור זה מצריכות בדר"כ התערבות ניתוחית בשל אי היכולת של הרקמה להתחדש. במיוחד בקרעים נרחבים.

קרעים אלו מחולקים ל2 סוגים. קרע במניסקוס על רקע טראומה וקרע  על רקע ניווני. הקרעים הטראומתים מעצם הגדרתם קורים בעת חבלה סיבובית בברך, כיפוף קיצוני או כריעה. תחושת הכאב היא מיידית .וקושי לשאת משקל על הרגל אך הנפיחות מתחילה בדר"כ מס' שעות עד יום או יומיים אחרי.

הקרעים הניווניים קורים בקרב אוכלוסיה מבוגרת יותר והם משניים לשחיקה של הסחוס במפרק הברך, ריצה ממושכת של שנים עם הנעלה לא נכונה או בדפוס תנועה לא נכון, טראומות ישנות בברך ועוד.

הניתוח עצמו מתבצע כיום בצורה ארתרוסקופית ונחשב לניתוח מאוד שכיח באורטופדיה.

החלמה מקרע במניסקוס לאחר הניתוח:
קיימת נפיחות רבה ואדמומיות ומגבלה בטווח התנועה שחולפים תוך זמן קצר. למרות פשטות הניתוח, הוא עדיין טכניקה פולשנית ועדיין מצריך טיפול של כחודש עד חודשיים בדר”כ.

טיפול בקרע במניסקוס:
הטיפול כולל טיפול מנואלי, חיזוקים, מתיחות, שיווי משקל ושיפור טווחי תנועה. הטיפול חיוני להבטחת חזרה לטווחי תנועה פונקציונאלים, כוח ויציבות הברך ומניעה של הדבקויות רקמה צלקתית בתוך הברך שקורות בעקבות טראומות כגון ניתוחים. הדבקויות אלו מגבילות את טווח התנועה בברך ועלולות להגבילה למשך זמן רב אחרי הניתוח.

למרות זאת, לא כל קרע במניסקוס מצריך ניתוח. אם הקרע אינו נרחב והאיזור מקבל אספקת דם, ניתן לטפל בכך בצורה שמרנית. טיפול בקרע במניסקוס, מטרתו הסופית היא להוריד את הלחץ מהאיזור הפגוע ע״י חיזוקים יעודיים, הפגת מתח בשרירים

מתוחים יותר, דיקור יבש וכדומה. כל זאת על מנת לאפשר החלמה טבעית של הקרע המניסקוס.