שיקום לאחר שברים

שיקום לאחר שברים

שיקום לאחר שברים

לאחר שבר, העצם זקוקה לקיבוע ע"מ לאפשר לה להתאחות בצורה נכונה. זמן הקיבוע משתנה בין שבר לשבר אך בדר"כ נע סביב 6 שבועות (למרות שקיימים שברים שמצריכים מנוחה של 3 חודשים ויותר). בשברים מורכבים לפעמים יש צורך גם בניתוח לקיבוע השבר. בזמן המנוחה והקיבוע נוצרות באזור השבר, במפרקים הסמוכים וברקמות הרכות הסמוכות, רקמות חיבור צלקתיות שנקראות הדבקויות או adhesions 

הדבקויות אלו נוצרות על מנת לבודד ולקבע את כל האזור ע”מ לאפשר מהלך איחוי תקין. הבעיה נוצרת כי הן אינן מחברות רק רקמה פגועה לפגועה ובגלל שדפוס ההיווצרות שלהן אינו אחיד ולעתים רקמה פגועה נדבקת גם לרקמה בריאה,, הן גם מגבילות את טווח התנועה התפקודי של המפרק והאזור כולו ויוצרות מגבלה בכאב במהלך תנועה כי הן מתחברות גם בין רקמות בריאות. כמו כן, בשל הקיבוע הממושך, שרירים נחלשים ורקמות חיבור אחרות מתקצרות, מה שמוסיף למגבלה. השיקום לאחר הורדת הגבס כולל עיסויים רבים, טיפול מנואלי ידני שתפקידו להניע רקמות חיבור כגון רקמת הפאשיה שמהווה מארג המשכי לתנועה אליו מתחברים השרירים בין היתר. טיפול זה נועד לשמר את טווח התנועה התפקודי של האזור. כמו כן חשוב לבצע חיזוקים ומתיחות עד לחזרה לדפוס תנועה טבעי ונטול כאבים או לספורט היעודי של המטופל.

שבר בעצם בסופו של דבר הינו שבר בעצם. העקרונות הבסיסיים בטיפול פיזיותרפיה לאחר שבר בקרסול אינן שונות בהרבה מעקרונות הפיזיותרפיה לאחר שבר בצוואר הירך למעט תשומת הלב לרקמות אחרות באיזור וסוג או מורכבות השבר.