כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

כאב הכתפיים הנפוץ ביותר במיוחד בקרב אוכלוסיה מתאמנת וספורטיבית אך גם בקרב מבוגרים הוא כאב בקדמת הכתף והזרוע. הכאב בדר"כ מופיע בעת הרמת היד בזוויות מסויימות, בעת דחיקת חזה ותרגילי כתפיים אך יכול גם להופיע גם בתפקודי יום יום ובמנוחה. מתאמני חדר כושר רבים מזניחים את התופעה ומתייחסים אליה כאל דבר מתאמן חווה ואין בכך סכנה. זוהי טעות חמורה.

כאבים אלו במרוצת השנים יוחסו למגוון סיבות- מדלקת בגידים מסויימים בכתף, צביטה של הגיד בתוך המפרק, חיכוך של הגיד כנגד אחת מהעצמות באזור הכתף. לעתים חלק מהסיבות נכונות אולם בשנים האחרונות המחקרים נוטים להסביר תופעה זו כבעיה מכנית מורכבת יותר שמושפעת מתנועתיות של הגב העליון, חולשה או חוסר איזון בין שרירי השכמה, השרירים המייצבים של הכתף rotator cuff) ועוד.

הזנחה של מקרים אלו של כאבי כתפיים יכולה עם הזמן לגרום להתפתחות של דלקת, הסתיידויות ואפילו קרעים בגידים לרמה שמצריכה ניתוח.

האבחון והטיפול בכאבי כתפיים מתמקד בעיקר בתנועתיות הגב העליון, האיזון והכוח בין השרירים השולטים בתנועת השכמה, בשרירים השולטים ומייצבים את מפרק הכתף , תכנית האימון של המתאמן, מנח הישיבה במשרד במשך היום וכמובן תנועתיות מפרק הכתף עצמו ושאר המפרקים במכלול הכתף. ניתן לקרוא בהרחבה על כך באתר זה בלשונית המאמרים.