מהי פיזיותרפיה

מהי פיזיותרפיה

פיזיותרפיה הינו מקצוע שמסייע לגוף דרך אבחון, טיפול והפעלת מערכת התנועה על כל מרכיביה המרובים, ליצור מערכת אופטימאלית להחלמתו או הדרכה ו\או אימון נכון בכדי למנוע פציעה מלכתחילה (מניעה).

קיימות הרבה מערכות בגוף הפועלות בהרמוניה אחת עם השנייה: מערכת הדם, מערכת העצבים המרכזית והפריפרית, מערכת הלימפה, מערכת השרירים, מערכת השלד ועוד רבות אחרות.

בעת פציעה (בין אם כתוצאה מטראומה, נזק מצטבר, הזנחה, יציבה לא נכונה, עבודה בדפוס או אופן לא נכון במשך שנים ועוד) אחת או כמה מהמערכות שהוזכרו לעיל סופגת עומס יתר שאיננה מסוגלת להתמודד עימו. כתוצאה מכך, המערכות נפגעות, בין אם נקודתית או כללית, ואינן מסוגלות למלא את תפקידן בתפקוד הכולל של הגוף. התוצאה הישירה מכך היא כאב, אי נוחות ו\או מגבלה בעת תפקוד מסוים או כמה בפעילות היומיומית או ADL (Activities of daily life) על כל מרכיביה. פעילות יומיומית יכולה להיות פעילות ספורט, פעילות פיזית בעבודה וגם פעולות פשוטות כמו, צחצוח שיניים, גירוד בגב, קימה מכסא וגם ישיבה ושינה (כן... גם אלו פעולות).

הפיזיותרפיה, רואה בצורה הוליסטית (או כוללנית מלשון whole) כיצד כל המערכות משפיעות אחת על השנייה וכיצד חוסר תפקוד במערכת אחת יכול להוביל לחוסר תפקוד של מערכת אחרת. לפעמים חוסר תפקוד נקודתי במערכת גוף אחת יכול גם להשפיע על נקודה אחרת באותה מערכת שאיננה קרובה אליה. מטרתו של הפיזיותרפיסט, שהוא מומחה להערכת מערכת התנועה, היא לאבחן כיצד משתלבות מערכות אלו זו עם זו ביצירת התמונה הקלינית של המטופל ולבסוף לבנות תכנית טיפול שתביא לאיזון בין המערכות (בין אם במערכת אחת או יותר).

 

דוגמא לחבישה מסוג קינזיו לכתף
(בתמונה: דוגמא לחבישה מסוג קינזיו לכתף)