התוכן העיקרי

הודעת התראה

פציעות ריצה: האם החלפת נעלים מונעת פציעות הקשורות לריצה

האם החלפת נעלי ריצה בזמן אימון עוזרת למניעת פציעות?

הרבה רצים הסובלים מכאבים ופציעות של אימון יתר ושחיקה (בניגוד לטראומות ישירות) תולים את אשמת הפציעות בעיקר בהחלפת נעל ריצה בטוענה שהיא משנה את המכניקה של כף הרגל ולפיכך גורמת לעומס יתר ולפיכך לפציעות.

המחקר הבא, אמנם קטן בהיקפו, בדק 264 רצים למשך תקופה של 22 שבועות. המחקר אסף מידע בנוגע לסוג הנעליים, מרחק הריצה, אופי הריצה והאימון הכולל.

התוצאות אמנם אינן חד משמעיות לדעתי כי מעורבים בהן הרבה נתונים שונים, אך הן הראו שדווקא אימון עם יותר מסוג נעליים אחד דווקא כן היה גורם חיובי למניעת פציעות הקשורות לריצה. כמו כן שילוב אימונים נוספים וענפי ספורט אחרים גם הם היוו גורם חיובי למניעת הפציעות הנפוצות הקשורות לריצה.

מה שמעניין במחקר הזה הוא העובדה שדווקא גיוון העמסת המערכת השריר-עצם בצורות שונות כגון אימונים תומכים ושונים ומענפי ספורט אחרים ואימוני ריצה עם יותר מזוג נעליים אחד כן הראה תוצאות חיוביות יותר בכל הנוגע לפציעות ריצה. זה בניגוד לשמירה על אימון מונוטוני וכביכול ״בטוח״ יותר כגון ריצה בלבד ועם זוג נעליים אחד.

לכל הרצים ביום שישי במרתון ת״א- שתהיה ריצה מהנה ובטוחה. לא לשכוח לאכול ולישון טוב בלילה לפני ולבצע חימום נכון והדרגתי לפני הריצה.  למחקר המלא:

Malisoux et al., Scand J Med Sci Sports (2013) (Epub ahead of print). All rights reserved to John Wiley & Sons.