התוכן העיקרי

הודעת התראה

כמה מילים על כאבי כתפיים, תרופות וזריקות קורטיזון:

כמה מילים על כאבי כתפיים, תרופות וזריקות קורטיזון:
מתאמני חדר כושר רבים מתלוננים על כאבים בחלק הקדמי של הכתף בעת אימון משקולות. למרות שברוב המקרים הכאב מצביע על אימון לא נכון או לא מאוזן שמתבטא בעומס יתר על חלק משרירי הrotator cuff המייצבים את מפרק הכתף אקטיבית, לעתים התופעה מתפתחת לידי נזק של ממש לגידים אלו- צביטה של הגידים או דלקת ואפילו קרע.
בבואם לאורטופד, מתאמנים אלו מקבלים בדר״כ מרשם לכדורים אנטי-דלקתיים (ארקוקסיה, אטופן וכד׳) או

מקבלים מיידית זריקת קורטיזון אנטי דלקתית ישירות למוקד הכאב כטיפול ראשוני.

סקירה ספרותית נרחבת שבדקה של 3 סקירות ספרותיות קודמות ו5 מחקרים קליניים, ניסתה לאבחן האם קיימת אפקטיביות בזריקות קורטיזון או מרשם של כדורים נוגדי דלקת כטיפול ראשוני לכאבים אלו.

תוצאות הסקירה הראתה שאין כל אפקטיביות בהורדת הכאב בטווח הקצר של זריקת קורטיזון בשילוב כדורים נוגדי דלקת בהשוואה למרשם לנוגדי דלקת בלבד. מה שמעניין שגם לא היה הבדל באפקטיביות בין זריקות קורטיזון ומרשם נוגדי דלקת בהשוואה למתן פלאסבו (תרופת דמה).

כמו כן לא נמצאו הוכחות לאפקטיביות למרשם משככי כאבים קלים כגון אקמול או משככי כאבים אופיאטים קלים כגון קודאין.
בסופו של דבר- איבופן או אדוויל נמצאו הכי אפקטיביים.

למי שרוצה לקרוא את המאמר במלואו להלן הקישור:
Van der Sande et al., Arch Phys Med Rehabil 94 (2013) 961-76
כל הזכויות שמורות ל:

American Congress of Rehabilitation Medicine.

לסיכום: אם קיים כאב בקדמת הכתף בזמן אימון או לאחריו וכאב זה אינו עובר וגם חוזר באימונים שלאחר מכן- סימן שהאימון אינטנסיבי מדי, לא מאוזן או שקיימת בעיה מבנית או תפקודית בתנועת הכתף. בכל מקרה, זוהי סיבה לגשת לפיזיותרפיה ע״מ לאבחן את הנושא ולפתור אותו. סקירה זו רק מראה שטיפול תרופתי או פולשני כגון זריקות אינם הפתרון.