התוכן העיקרי

הודעת התראה

טיפול לאחר נקע בקרסול

תופעה זו נפוצה מאוד בקרב ספורטאים. במהלך הפציעה מתרחשת חבלה סיבובית בקרסול שמלווה בכאב ולפעמים בתחושת "קנאק" בקרסול. נפיחות בחלקו החיצוני בד"כ של הקרסול מתחילה, ריגושת למגע וחום מקומי. הטיפול המקובל הוא קרח, מנוחה של 48-72 שעות, תחבושת אלסטית והרמת הרגל לניקוז הנפיחות. רוב הספורטאים חוזרים לפעילות בהדרגה לאחר מכן.

יחד עם זאת חשוב לזכור שזוהי כן פציעה טראומתית בה מעורבת מתיחה או קרע חלקי של רצועה אחת או יותר במבנה הקרסול. אותה נפיחות אם לא מטופלת עלולה לגרור בעקבותיה הווצרות לא מסודרת של הדבקויות רקמת חיבור המחברות לעתים קרובות גם רקמה בריאה ומגבילות את טווח התנועה ומפריעות בתפקוד. כמו כן אחד הסימפטומים הנפוצים לאחר נקע בקרסול הוא נקעים חוזרים. הטראומה לרצועה פוגעת גם בחיישני מתיחה וכיווץ מקומיים (פרופריוסנסורים) שהכרחיים ליצירת תמונה נכונה ומהירה של תנועה תפקודית במערכת העצבים המרכזית.

הטיפול כולל עיסוייים וטיפול מנואלי (ידני) לאזור, שליטה בנפיחות, חבישות וטייפינג לשיפור היציבות, אולטראסאונד ותרגילי שיווי משקל והדרכה על חזרה הדרגתית למשחק. קיימים כמובן מקרים קיצוניים שמערבי שבר תלישה של עצם השוקית, אליה מתחברת הרצועה, קרעים מלאים של הרצועה המצריכים לעתים ניתוח ועוד.